Powrót

Bez bólu na działce

Praca na działce wymaga sporej aktywności fizycznej, jest też nierozerwalnie związana z przebywaniem na świeżym powietrzu. Czy to znaczy, że jest zdrowa? Niestety nie zawsze. Praca w ogrodzie może być niestety źródłem wielu kontuzji.

Urazy kręgosłupa, bóle stawów, skręcenia, a nawet duszności to najczęstsze, chociaż nie jedyne dolegliwości, na które narzekają działkowcy. Radzimy co robić, żeby zapobiegać takim wypadkom i z pracy na działce czerpać tylko zdrowie i radość.

Rozgrzewaj się

Przed przystąpieniem do pracy dobrze jest zacząć od rozgrzewki. Pomoże to rozruszać mięśnie i przygotować stawy do pracy. Podobnie po zakończeniu pracy dobrze jest nieco się porozciągać.

Noś nakrycie głowy

Warto pracować w kapeluszu lub czapce na głowie. Pomoże to uniknąć nadmiernego przegrzania głowy, a nawet udaru słonecznego. Nakrycie głowy jest wskazane nawet, jeśli na niebie przeważają chmury.

Nie przemęczaj się

To powinno być podstawowe przykazanie działkowca. Szczególnie osoby z wieloma dolegliwościami powinny o tym pamiętać. Nigdy nie należy zbytnio forsować swojego organizmu.

Unikaj schylania się i dźwigania. Grządki piel kucając lub nawet siedząc na niskim stołku. Lepsze od pochylonej pozycji jest nawet klęczenie na ziemi. Gdy musisz coś przenieść – nieś tylko ciężar dobrze dopasowany do własnej siły. Lepiej kilkakrotnie przenieść mniejsze wiaderko, lub pojemnik napełniony tylko do połowy, niż zrobić sobie krzywdę nosząc za dużo na raz. Nie bój się poprosić o pomoc w najcięższych pracach.

Rób sobie przerwy

Pracując na działce rób sobie regularne przerwy, podczas których najlepiej jest usiąść, lub nawet poleżeć. Trzeba też pić wodę, soki czy herbatę – najlepiej w temperaturze pokojowej. Picie napojów prosto z lodówki może powodować przeziębienie.

Jeśli czujesz duże zmęczenie, najlepiej jest skończyć pracę wcześniej. Kiedy pielęgnowanie ogrodu przestaje być przyjemnością, jest to najlepszy sygnał, żeby pomyśleć o powrocie do domu. Słuchaj swojego organizmu. Każdą pracę ogrodową można dokończyć jutro!

Żyjmy aktywnie

Pokonaj ból stawów i ciesz się wspólnymi chwilami z najbliższymi.

Voltaren Max Żel

Patronem programu
rusz się Polsko

jest producent leku Voltaren MAX.
Ulga w bólu aż do 24 godzin przy
stosowaniu rano i wieczorem*

*Przy stosowaniu rano i wieczorem. Czas działania produktu przy jednorazowym zastosowaniu to 12 godzin, zgodnie z informacjami zawartymi w ChPL produktu.