Powrót

Zanim pójdziesz zbierać grzyby

Przed pójściem do lasu warto się przygotować. Długie chodzenie może być męczące, a wiedzę o grzybach warto sobie zawczasu przypomnieć. Z naszym poradnikiem jednak na pewno pójdzie jak z płatka!

Jak się przygotować?

Zanim wyruszysz na kilka godzin do lasu, warto w poprzedzających wyjazd dniach choć kilka razy przejść się spacerem po najbliższym parku. Pomoże to nabrać kondycji niezbędnej do (często nawet kilkugodzinnego) wędrowania po trudnym, leśnym terenie.

Przed samym wyjściem warto nieco się rozgrzać, ze szczególnym uwzględnieniem nóg, ramion i pleców. Kilka ćwiczeń rozciągających i krótka gimnastyka pomogą uniknąć ewentualnych kontuzji i niepotrzebnego bólu. Pamiętaj też, żeby ubrać się odpowiednio do pogody i zabrać ze sobą coś na wypadek jej zmiany.

Jak zbierać grzyby?

Przede wszystkim warto raz jeszcze przejrzeć atlas grzybów, albo nawet zabrać go ze sobą. Za każdym razem lepiej jest przypomnieć sobie jak wyglądają jadalne odmiany. Bardzo istotne jest, by zbierać wyłącznie takie grzyby, co do których ma się pewność, że nie są trujące. Z tego powodu należy zbierać wyłącznie grzyby wyrośnięte. Młode grzyby mogą nie mieć jeszcze wykształconych charakterystycznych dla danego gatunku cech. Stare, zniszczone grzyby także nie nadają się do zbierania i jedzenia. W razie wątpliwości czy zebrane grzyby nadają się do spożycia, z pomocą mogą przyjść stacje sanitarno-epidemiologiczne. Można w nich uzyskać darmową poradę.

Zbierając grzyby nigdy nie należy się spieszyć. Zaleca się chodzenie powolne i dokładne rozglądanie się. Pamiętaj jednak, żeby patrzeć nie tylko pod drzewa, gdzie mogą znajdować się grzyby, ale także przed siebie i pod nogi. W lesie łatwo potknąć się o wystający korzeń lub wejść w nieprzyjemną pajęczynę.

Kiedy znajdziesz grzyba, nie schylaj się po niego! To niepotrzebnie obciąża kręgosłup. Dużo lepiej jest kucnąć. Grzyba należy wykręcić z podłoża lub możliwie najniżej jak się da obciąć nożykiem. Dzięki temu w ziemi pozostanie grzybnia, która ma szanse zaowocować kolejnymi grzybami w przyszłości. Grzyby warto także oczyszczać z piachu i ściółki na miejscu, by zaoszczędzić sobie żmudnej pracy w domu.

Gdzie zbierać grzyby?

Jeśli pogoda jest ładna, szukać grzybów należy przede wszystkim w miejscach zacienionych i zacisznych. Jeśli aura jest bardziej deszczowa, szukajmy miejsc osłoniętych, ciepłych, nie nadmiernie wyeksponowanych. Maślaki, koźlarze i borowiki rosną najczęściej w pobliżu drzew takich jak topole, brzozy, dęby i osiki. Pod świerkami często znajdziemy rydze. Należy też pamiętać że podgrzybki i prawdziwki często nie rosną samotnie i w pobliżu jednego z nich mogą znajdować się następne.

Wyjście na grzyby może być relaksującym i przyjemnym przeżyciem, jeśli nie przeciążymy przy okazji organizmu oraz będziemy uważać i na siebie, i na to, co zbieramy. A jak smacznie będzie po powrocie do domu!

Żyjmy aktywnie

Pokonaj ból stawów i ciesz się wspólnymi chwilami z najbliższymi.

Voltaren Max Żel

Patronem programu
rusz się Polsko

jest producent leku Voltaren MAX.
Ulga w bólu aż do 24 godzin przy
stosowaniu rano i wieczorem*

*Przy stosowaniu rano i wieczorem. Czas działania produktu przy jednorazowym zastosowaniu to 12 godzin, zgodnie z informacjami zawartymi w ChPL produktu.