Znajdź sport dla siebie
Aktywność fizyczna to sposób na zdrowie w każdym wieku. Poprawia kondycję, siłę mięśni, a także krążenie. Wzmacnia serce, zapobiega otyłości i nadwadze (lub pomaga z nimi walczyć). Wreszcie wspomaga pracę mózgu, daje satysfakcję i pozytywnie wpływa na życie towarzyskie.
Korzyści z uprawiania sportu są niewątpliwe. Jak jednak zacząć ćwiczyć? I w jaki sposób wybrać odpowiednią, dostosowaną do możliwości dyscyplinę? Nie bój się zasięgnąć opinii lekarza. Nikt nie będzie wiedzieć lepiej, jaki sport nie zagrozi w twoim przypadku niepożądanymi kontuzjami, jaki nie będzie dla ciebie za trudny.
Pamiętaj też, by rozgrzewać się przed każdym treningiem i rozciągać mięśnie po jego zakończeniu. Zacznij od małych aktywności i zwiększaj je z czasem, gdy twój organizm lepiej przyzwyczai się do wysiłku. Ponadto wybierz coś, co nie obciąża zanadto stawów. Tenis lub bieganie mogą nie być najlepszym wyborem. Mamy jednak kilka propozycji.
Pływanie
Doskonały sport dla seniorów. Buduje siłę i wspomaga spalanie niepotrzebnych kalorii. Dzięki wyporności wody tylko w minimalnym stopniu obciąża stawy, mięśnie i kości. Poprawia koordynację ruchową i wzmacnia mięśnie (zwłaszcza pleców). W dodatku regularne pływanie poprawia ukrwienie organizmu i ma pozytywny wpływ na pracę serca.
Aqua aerobic
Dzięki temu, że w wodzie ciało waży mniej, seniorom łatwiej przychodzą ćwiczenia typu fitness, gdy próbują ich w basenie. Wspomagają one układ krwionośny, oddechowy (zwiększenie pojemności płuc) i poprawiają pracę mięśni oraz szybkość, wytrzymałość i sprawność całego ciała bez niepotrzebnych obciążeń kręgosłupa. W wodzie można przeprowadzać także bardzo skuteczną rehabilitację.
Joga
Joga pozwala na stopniowe i spokojne wzmocnienie kondycji oraz poprawę koordynacji ruchowej. W wydaniu dla seniorów wymaga minimalnego wysiłku. Jest w istocie zestawem dobrze dobranych ćwiczeń rozciągających i wzmacniających. Joga to także cisza, spokój, ćwiczenia wykonywane we własnym tempie.
Nordic walking
Nawet 30 minut zwykłego spaceru dziennie redukuje ryzyko chorób serca, otyłości, cukrzycy i osteoporozy. Nordic walking, czyli chodzenie z kijkami, dodatkowo rozwija wytrzymałość, jednocześnie nie obciążając stawów tak, jak zwykły marsz. Chodzi się we własnym tempie i tak długo, jak pozwala na to dany organizm. Aktywność na świeżym powietrzu pozwala na dotlenienie organizmu. Tę dyscyplinę łatwo też uprawiać ze znajomymi, dzięki czemu staje się dobrym pretekstem do spotkań towarzyskich.
Pamiętaj o zagrożeniach
Uprawiając sport należy szczególnie uważać na stawy. Bóle i urazy kolan są największym zagrożeniem w wielu dyscyplinach. Urazy są zwykle wynikiem zbyt intensywnych ćwiczeń i da się ich unikać słuchać swojego organizmu i nie próbując forsować się ponad siły.
Jeśli postępujesz rozsądnie i dostosowujesz uprawianie sportu do swoich możliwości, z pewnością czeka cię wiele satysfakcji i niezapomnianych chwil.