Powrót

Aktywne życie bez bólu stawów

Uciążliwy ból stawów to powszechna dolegliwość wśród osób w starszym wieku. Jak mu zapobiegać? Walka z bólem stawów może być prostsza, jeśli będziesz przestrzegać kilku prostych zasad.

Gimnastykuj się codziennie

Bez względu na to, czy danego dnia odczuwasz ból stawów, jeśli tylko jest to możliwe warto gimnastykować się codziennie. Regularne ćwiczenia wzmacniają mięśnie i stawy, a część ćwiczeń rozciągających działa wręcz kojąco na ból. Zapamiętaj: regularne gimnastykowanie się jest niezbędne w prawidłowej walce z bólem stawów.

Odżywiaj się zdrowo

Po pierwsze zdrowa dieta bogata w witaminy i minerały jest po prostu ważna dla kości i stawów. Zrównoważone posiłki dostarczają mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Po drugie należy pamiętać o tym, że nadwaga zwiększa obciążenie stawów i może powodować nasilenie bólu. Utrzymanie odpowiedniej wagi wpływa korzystnie na całe ciało i pomaga zapobiegać bólom stawów.

Korzystaj z terapii ciepłem lub zimnem

W zależności od tego, czy bardziej komfortowo czujesz się w cieple czy w zimnie, możesz skorzystać z różnorodnych terapii łagodzących ból stawów. Zimno działa w sposób zmniejszający obrzęk i stan zapalny. Ciepło zaś, np. w formie gorących kąpieli i pryszniców lub przykładania termoforu rozluźnia obolałe mięśnie.

Uprawiaj sport

Dzięki odpowiednim ćwiczeniom płyn stawowy lepiej odżywia chrząstkę. Jak jednak wybrać odpowiedni sport? Najlepsze dyscypliny to takie, które możesz uprawiać wspólnie z dziećmi, wnukami lub przyjaciółmi a jednocześnie nie obciążające nadmiernie stawów. Jeśli do tej pory w twoim życiu było niewiele ruchu, zacznij od umiarkowanej aktywności fizycznej i stopniowo zwiększaj wysiłek, nie forsując się za mocno.

Pamiętaj, by każdy trening rozpocząć od krótkiej rozgrzewki. Rozciągnięte mięśnie lepiej dostosowują się do wybranej aktywności fizycznej, co chroni stawy. Dobrze jest powtórzyć ćwiczenia rozciągające pod koniec treningu sportowego.

Jeśli nie wiesz, jaki sport będzie dla ciebie odpowiedni, możesz skonsultować się w tej sprawie z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Zrozum ból stawów

Ból stawów to jedna z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych dolegliwości wśród
seniorów. Wiedząc o nim więcej, łatwiej dasz sobie z nim radę.