Powrót

Co to jest ból?

Ból to złożone i subiektywne zjawisko. Nie wszyscy odczuwają go tak samo, dlatego zwykło się nazywać w ten sposób całe spektrum objawów. Za każdym razem chodzi jednak o naturalną reakcję organizmu na wewnętrzne lub zewnętrzne uszkodzenia.

W przypadku zapalenia, podrażnienia lub uszkodzenia ciała następuje uwolnienie substancji chemicznych, które stymulują wysyłanie do mózgu informacji, że dzieje się coś złego.

Dobra strona bólu

Zdolność do odczuwania bólu jest zjawiskiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania. Gdyby nie ból, nie wiedzielibyśmy, kiedy coś złego dzieje się z naszym organizmem. Ból jest sygnałem ostrzegawczym. Zmusza nas do zmiany naszego zachowania w celu ochrony przed dalszymi problemami: nakazuje nam reakcję, mówi nam, żeby przestać coś robić, założyć opatrunek lub przyjąć odpowiednie leki.

Identyfikacja bólu

Istnieje wiele rodzajów bólu. Większość z nich jest stosunkowo powszechna i niemal wszyscy je znamy: bóle głowy, zęba, pleców czy stawów. Przed sięgnięciem po środki przeciwbólowe należy zastanowić się, dlaczego ból w ogóle się pojawił. W zależności od odpowiedzi na to pytanie, skuteczne zwalczanie bólu może przyjąć różne formy. W przypadku braku pewności skąd wziął się ból, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Skąd się bierze ból stawów

To dla większości ludzi na świecie doskonale znana i stosunkowo częsta dolegliwość. U ludzi młodych ból stawów jest zwykle skutkiem urazów lub zapalenia tkanek miękkich otaczających staw. Tak dzieje się np. w przypadku „łokcia tenisisty”, gdzie ból pojawia się w okolicy przyczepu mięśnia znajdującego się w okolicy łokcia. U osób w starszym wieku ból stawów staje się właściwie powszechny i często jest związany z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Ból stawów to informacja o uszkodzeniu lub zapaleniu tkanek otaczających staw, która wędruje układem nerwowym z miejsca podrażnienia do mózgu. Ciężki i uporczywy ból stawów może ograniczać ruchy i przeszkadzać w normalnym, codziennym funkcjonowaniu, dlatego warto mu zapobiegać, jak i zwalczać jego objawy.

Zrozum ból stawów

Ból stawów to jedna z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych dolegliwości wśród
seniorów. Wiedząc o nim więcej, łatwiej dasz sobie z nim radę.