Powrót

Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów

Osoby cierpiące na bóle stawów skarżą się na dolegliwości nie tylko podczas wysiłku fizycznego, ale także w czasie wykonywania codziennych czynności. Problematyczne może być wchodzenie po schodach, otwieranie słoików, ale także zwykłe sięganie po filiżankę.

Często dokucza im również poranne zesztywnienie, „trzaski” w stawach lub ogólne spowolnienie ruchowe. Zdarza się, że ludzie cierpiący na bóle stawów są zmuszeni do drastycznej zmiany stylu życia, ponieważ dolegliwości uniemożliwiają im funkcjonowanie takie jak dawniej.

Zrozumieć chorobę zwyrodnieniową stawów

Choroba zwyrodnieniowa pojawia się, gdy chrząstka stawowa (warstwa ochronna pokrywająca zakończenie kości w stawie) zaczyna się zużywać. Po jakimś czasie chrząstka ta może nawet całkowicie się zetrzeć i odsłonić kość.

Wywołuje to stan zapalny, ból i powoduje powstawanie wyrośli kostnych w stawach. Te z kolei skutkują sztywnością stawów i utrudniają ruchy. Zdrowa chrząstka stawowa ma zdolność do regeneracji. W przypadku choroby zwyrodnieniowej zdolność chrząstki do samonaprawy spada, przez co z czasem jej ubywa.

Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka zwykle pięciu obszarów: 

 • Bioder,
 • Kręgosłupa,
 • Rąk,
 • Stóp,
 • Kolan.

Kogo dotyka choroba zwyrodnieniowa stawów?

Niestety, w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów decydującym czynnikiem jest wiek. Blisko 80% osób powyżej 55. roku życia ma objawy zwyrodnienia stawów*. Cierpią na nie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, choć ocenia się, że cięższe przypadki chorób dotykają częściej kobiet. Niektóre przypadki mają również podłoże genetyczne. 

Dokładne przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów nie są znane, natomiast istnieje kilka czynników zwiększających ryzyko jej rozwoju. Są to:

 • Wiek,
 • Płeć. Kobiety częściej zapadają na tę chorobę niż mężczyźni i ciężej ją przechodzą,
 • Otyłość i nadwaga oznaczają dodatkowy ciężar dla stawów i mogą zaostrzyć objawy choroby,
 • Poważne urazy i przebyte operacje,
 • Skłonność genetyczna. Choroba zwyrodnieniowa bywa dziedziczna,
 • Zawodowe uprawianie sportu.

Osobom w starszym wieku uciążliwy ból stawów towarzyszy powszechnie. Niestety, dopóki nie jest on bardzo dotkliwy, lub jeśli odczuwamy go tylko sporadycznie, zwykle go ignorujemy. Tymczasem już odczuwając pierwsze symptomy powinniśmy zacząć działać. Warto wiedzieć, jak dużą rolę odgrywa profilaktyka: dieta, sport oraz wizyty kontrolne u lekarza. 

* „Bóle stawów a życie codzienne ludzi w wieku 55 i więcej lat", Wyniki badania zrealizowanego przez TNS Polska dla Edelman Polska, kwiecień 2013.

Zrozum ból stawów

Ból stawów to jedna z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych dolegliwości wśród
seniorów. Wiedząc o nim więcej, łatwiej dasz sobie z nim radę.