Powrót

Jak radzić sobie z bólem stawów

Ból stawów często bywa powodem rezygnacji z dotychczasowego trybu życia. Jednak wcale nie musi tak być! Warto pamiętać o tym, że dzięki regularnej aktywności fizycznej można zapobiegać nawrotom bólu i łagodzić jego natężenie. Regularne ćwiczenia to jednak nie wszystko, co możesz zrobić, by poradzić sobie z bólem.

Ułatwiaj sobie życie

Nie obawiaj się prosić o pomoc. Nie wszystko musisz robić samodzielnie! Dotyczy to zwłaszcza forsownych aktywności, wymagających dużej sprawności fizycznej. Czasami wystarczy zapytać znajomych czy członków rodziny, czy nie mogliby ci pomóc. Zrobią to chętniej, niż ci się wydaje!

Słuchaj swojego ciała

Jeśli odczuwasz ból podczas wykonywanych ćwiczeń, odpocznij lub zwolnij tempo. Pamiętaj, że codzienne ćwiczenia mogą przynieść ulgę, więc nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Po prostu dostosuj ich intensywność do swoich możliwości.

Podróżując, dbaj o swój komfort

Starannie wybieraj formę bagażu. Jako bagaż podręczny wybierz walizkę na kółkach zamiast torby czy plecaka na ramię. Zabieraj ze sobą poduszkę, którą będzie można umieścić za karkiem podczas lotu czy jazdy samochodem.

Podczas długiej podróży postaraj się rozprostować stawy. Przejdź choć kilka kroków w korytarzu lub porozciągaj się, jeśli to możliwe. Jeśli podróżujesz samochodem lub pociągiem, rób regularne przerwy na posiłek i ruch. To ważne, ponieważ utrzymywanie stale tej samej pozycji prowadzi do zesztywnienia stawów.

Jeszcze kilka dobrych rad

To jednak nie wszystko. Skorzystaj z rad poniżej, by twój każdy dzień był odrobinę lepszy.

  • Minimalizuj stres obecny w twoim życiu. Ma to realny wpływ na zmniejszenie odczuwania bólu.
  • Podczas czyszczenia podłogi w domu, pamiętaj, aby używać mopa z wyciskarką. Ta prosta zmiana ochroni twoje kolana, biodra i kręgosłup.
  • Jeśli posiadasz w domu wannę, postaraj się o umocowanie przy niej uchwytu.
  • Używaj przyjaznego wyposażenia kuchennego, takiego jak miski z uchwytami czy sokowirówki elektryczne.
  • Rozsądnie wybieraj ubrania – raczej kurtki lub kamizelki, niż swetry, które trudno wciąga się przez głowę. To upraszcza codzienny proces ubierania się.
  • Śpij na odpowiednim dla siebie materacu.
  • Kiedy pracujesz w ogrodzie, pamiętaj o tym, żeby klęknąć. To obciąży stawy o wiele mniej niż schylanie się.
  • Noś buty na średnim lub niskim obcasie. Wysokie szpilki zaburzają równowagę ciała i dostarczają stawom niepotrzebnego wysiłku.

I najważniejsza rada ze wszystkich: szukaj wsparcia u lekarzy oraz fizjoterapeutów. Nie obawiaj się pytać. Nawet zwykły masaż może wpływać na Ciebie korzystnie i złagodzić ból, zapewniając większą swobodę ruchu.

Zrozum ból stawów

Ból stawów to jedna z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych dolegliwości wśród
seniorów. Wiedząc o nim więcej, łatwiej dasz sobie z nim radę.