Powrót

Leczenie bólu stawów

W zależności od intensywności bólu leczenie może przybierać różne formy. Walka z chorobą zwyrodnieniową stawów zawsze jednak będzie się składać z dwóch wzajemnie się uzupełniających elementów: korzystania ze środków uśmierzających ból oraz codziennej aktywności fizycznej.

W zależności od stopnia nasilenia objawów elementy te będą występować w różnych proporcjach.

Środki przeciwbólowe

Działanie przeciwbólowe umożliwia normalne funkcjonowanie w sytuacji, gdy ból stawów inaczej ograniczałby możliwości ruchowe. Leczenie odbywa się za pomocą leków dostępnych na receptę a także leków dostępnych bez recepty. Wśród leków bez recepty szczególnie polecane są tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne (tzw. NLPZ). Do grupy tego rodzaju leków należą np. żele zawierające jako substancję czynną diklofenak. Działają one zarówno przeciwbólowo, jak i przeciwzapalnie.

Aby lekarz lub farmaceuta mógł zalecić właściwe leczenie bólu, ważne jest, by opisać mu swój ból jak najdokładniej:

  • Jak silny jest ból: lekki, umiarkowany czy trudny do zniesienia?
  • Które stawy bolą najczęściej: dłonie, nadgarstki, kolana, kręgi kręgosłupa?
  • Czy występujący ból ogranicza w codziennych aktywnościach?
  • Podczas jakich ruchów ból przeszkadza najbardziej?
  • Kiedy zaczął się ból? Jak długo trwają dolegliwości?

Regularne ćwiczenia

Aktywność fizyczna jest ważna, ponieważ dzięki odpowiednim ćwiczeniom płyn stawowy lepiej odżywia chrząstkę. W przypadku, gdy już cierpi się na bóle stawów, zaleca się jednak rozpocząć od umiarkowanej aktywności fizycznej i stopniowo zwiększać wysiłek, w zależności od sił i samopoczucia. Celem ćwiczeń nie jest przesadne forsowanie organizmu, ponieważ może to przynieść skutki odwrotne od zamierzonych. Jeśli w wyniku treningu ból stawów się zwiększy, należy skonsultować się z lekarzem.

Ogólnie rzecz biorąc, ćwiczenia mają pozytywny wpływ na stawy. Zaleca się jednak skorzystanie z rady lekarza lub fizjoterapeuty, by upewnić się, że wybrany sport jest odpowiedni i przyniesie wyłącznie dobroczynne skutki.

Zrozum ból stawów

Ból stawów to jedna z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych dolegliwości wśród
seniorów. Wiedząc o nim więcej, łatwiej dasz sobie z nim radę.