Powrót

Reumatyzm a ból stawów

Nazwa „choroby reumatyczne” obejmuje cały szereg schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Wpływają one na funkcjonowanie kręgosłupa, stawów, ścięgien, mięśni i tkanki łącznej. Niestety do dzisiaj można spotkać się z twierdzeniem, że reumatyzmu nie da się leczyć.

Nic bardziej mylnego! Choroby reumatyczne można i należy leczyć, by stan osoby chorej nie ulegał dalszemu pogorszeniu.

Rodzaje reumatyzmu

Choroby reumatyczne dzielą się na dwa rodzaje. Reumatyzm tkanek miękkich to taki, w którym ból wywołany jest przez dotknięte chorobą tkanki otaczające stawy. Przykładem tu jest np. „łokieć tenisisty”, czyli zapalenie nadkłykcia kości ramiennej. Przyczyną tego rodzaju reumatyzmu jest nadmierne obciążenie tkanek miękkich otaczających stawy, takich jak ścięgna czy tkanka łączna. Do najczęstszych objawów tej choroby należy ostry ból.

Reumatyzm stawowy jest poważniejszy, ponieważ dotyka stawów bezpośrednio. Doprowadza do stanu, w którym organizm sam atakuje wewnętrzną część/powierzchnię stawu, czyli błonę maziową. Powoduje to stan zapalny. W odpowiedzi układ immunologiczny zaczyna walczyć z owym zapaleniem, co z kolei prowadzi do bólu i obrzęku dotkniętych chorobą stawów.

Reumatyzm stawów to choroba przewlekła na którą szczególnie narażone są stawy dłoni, nadgarstków, kolan i stóp. Uznaje się, że jest po części chorobą o podłożu genetycznym. By wybrać właściwe leczenie, należy skonsultować się z lekarzem, który zapewne zleci ocenę tzw. czynnika reumatoidalnego we krwi.

Leczenie reumatyzmu

Jeżeli cierpisz na reumatyzm stawowy, niezbędna będzie pomoc lekarza, który postawi diagnozę i przepisze odpowiednie leki. Należy pamiętać, aby skonsultować się z lekarzem także przed zastosowaniem jakichkolwiek dodatkowych leków przeciwbólowych, w tym tabletek, żelów lub maści. W przypadku reumatyzmu stawowego niesłychanie istotne jest także, by pacjent był aktywny fizycznie. Dobrym wyborem dla chorych na reumatyzm stawowy jest korzystanie z usług fizjoterapeutów.

Reumatyzm tkanek miękkich może wymagać unieruchomienia chorej kończyny, np. zastosowania szyn lub temblaku. W przypadku silnego bólu pacjent może stosować przeciwzapalne leki przeciwbólowe dostępne w formie tabletek i maści.

Wiele schorzeń typu reumatycznego spowodowanych jest przez nadmierne obciążenie. Ważne jest, by zachować prawidłową masę ciała, a także pozwalać na odpoczynek części ciała, w której odczuwa się ból. Wielokrotne powtarzanie tych samych sekwencji ruchów także może doprowadzić do niepożądanego napięcia mięśni i bólu pleców. W przypadku bólu szyi lub mięśni należy unikać przyjmowania nietypowych, ale dających krótkotrwałe wrażenie ulgi postaw, które wbrew pozorom mogą wywoływać dalsze napięcie. Pomocne w tym wypadku mogą być przynoszące szybką ulgę środki przeciwbólowe.

Zrozum ból stawów

Ból stawów to jedna z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych dolegliwości wśród
seniorów. Wiedząc o nim więcej, łatwiej dasz sobie z nim radę.